Kornel Makuszyński, „Przyjaciel wesołego diabła”
Janek ma szczęście, ale też i pecha. Uratowany jako niemowlę przez mędrca Witalisa, ma teraz tylko jego. Kiedy starzec traci wzrok, chłopiec decyduje się za wszelką cenę mu pomóc. Wyrusza zatem na trudną i szaleńczą wyprawę. Na…
Jan Parandowski, „Mitologia”
„Mitologia jest zbiorem baśni o bogach i bohaterach (…) Zawsze patrzono na mitologię jak na jeden z najpiękniejszych tworów wyobraźni greckiej i była ona zbiorem nieśmiertelnych tematów, motywów, symbolów, bez których i dziś sztuka nie umie się…
Jędrzej Pasierski, „W imię natury”
Mateusz Chabrowski myśli, że ma w życiu wszystko. Jest szczęśliwym mężem i ojcem. Pracuje jako prawnik w założonej przez siebie fundacji W Imię Natury, która zajmuje się ochroną środowiska. Pewnego dnia do jej siedziby ktoś przynosi zdjęcie mężczyzny leżącego na śniegu;…
Kornel Makuszyński „Szaleństwa panny Ewy”
Zastanawialiście się jakie są konsekwencje wyskoczenia przez okno? W „Szaleństwach panny Ewy” wszystko się od tego zaczyna! Kiedy Ewa Tyszkowska po karczemnej awanturze z gospodynią, u której chwilowo mieszka,postanawia uciec, nawet nie podejrzewa, co zapoczątkowuje. Szesnastoletnia panna…
Karol Bunsch „Rok tysięczny”
Czas przełomów, czas rozdarcia, czas walki, czas intryg, czas bohaterów. Rok tysięczny.Bolesław po śmierci ojca stara się zapanować nad, dopiero co, powstałym państwem. Sytuacji nie poprawia łaknąca władzy macocha i jej synowie. Na tle burzliwych czasów przełomu wieku…
Karol Bunsch „Ojciec i syn”
Wartka akcja, wyraziste postacie, dramat jednostki i zdarzenia z burzliwych czasów państwa Polan przełożone na karty powieści! Karol Bunsch w sposób mistrzowski maluje obraz Polski X wieku, gdzie możni władcy wszelkimi środkami chcą pozyskać mocarnych sprzymierzeńców, obce…
Anna Bikont „Sendlerowa. W ukryciu”
W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stałasię bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się…
Karol Bunsch, „Dzikowy skarb”
Czy największy atut, może stać się przekleństwem? Gdzie jest granica zemsty? Kto jest prawdziwym wrogiem? Jak nawrócić cały naród, kiedy samemu się nie wierzy? Za którą granicą szukać sojuszników, a za którą wrogów? Na tle burzliwych czasów…
Jędrzej Pasierski „Roztopy”
Gdy po wczesnej zimie do Bukowców, małej wsi w Beskidzie Niskim, przychodzą roztopy, policja znajduje w lesie zwłoki. Kim jest ofiara i jaki związek ma brutalne zabójstwo z Joanną Pascho, warszawską lekarką, która niedawno przeprowadziła się w góry? Odpowiedzi na te pytania…
Paweł Jasienica „Rzeczpospolita Obojga Narodów – Dzieje agonii”
Ostatnia część trylogii „Rzeczpospolita Obojga Narodów” przybliża słuchaczom dzieje Polski w latach 1696 – 1795. Jasienica nie tylko opisuje i ocenia w niej panowanie poszczególnych władców (Augusta II Mocnego, Augusta III, Stanisława Leszczyńskiego, Stanisława Augusta Poniatowskiego), ale…